Početna
Novosti
Novosti

Predstavljen speleološki katastar RH

Danas je u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost predstavljen završetak projekta „Unaprjeđenje kvalitete podatka i prostornih podloga te tehničke infrastrukture Informacijskog sustava zaštite prirode (ISZP) uključujući razvoj i integraciju speleološkog katastra RH za potrebe učinkovite provedbe Natura 2000 u Hrvatskoj“ kroz koji je u Hrvatskoj uspostavljen Katastar speleoloških objekata RH kao dio Informacijskog sustava zaštite prirode. Riječ je o trogodišnjem projektu kojeg je provodila Hrvatska agencija za okoliš i prirodu. Projekt vrijedan 4 milijuna kuna je s 3 milijuna kuna sufinancirao Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Direktor Fonda Dubravko Ponoš obratio se okupljenima i istaknuo važnost uspostavljanja informacijskog sustava u području zaštite prirode. „Katastar je od iznimne važnosti za zaštitu podzemnih objekata i sustava, posebno iz razloga jer su to staništa rijetkih i endemskih vrsta, koja su na žalost često ugrožena nekom vrstom otpada. Stoga su za učinkovito upravljanje područjima Ekološke mreže u Republici Hrvatskoj, neophodni precizni, validirani, strukturirani i lako dostupni podaci, što se postiže kroz uspostavu jedinstvenog Katastra speleoloških objekata te njegovom integracijom u Informacijski sustav zaštite prirode. U Katastar je do sada uneseno oko 1700 objekata, a dugoročni cilj je obuhvatiti sve istražene speleološke objekte u RH kojih do sada ima više od 9000. “, rekao je Ponoš. 

Ravnateljica HAOP-a Ivana Gudelj istaknula je da je očuvanje prirode i okoliša kompleksan zadatak te kako bez pouzdanih podataka očuvanje tih prirodnih vrijednosti nije moguće. „Ako ne znamo da nešto imamo ili gdje to imamo, ne možemo to niti sačuvati. Upravo zbog toga  Hrvatska agencija za okoliš i prirodu sustavno provodi niz aktivnosti s ciljem uspostave i unaprjeđenja jedinstvenog Informacijskog sustava zaštite prirode, namijenjenog za pohranu, održavanje i dijeljenje podataka vezanih za različite komponente bioraznolikosti, georaznolikosti i krajobrazne raznolikosti te zaštitu prirode u RH. Nadalje, projekt je obilježilo uključivanje civilnog sektora u vidu brojnih speleoloških udruga. Konačan rezultat ovog trogodišnjeg rada je unaprjeđenje provedbe mjera očuvanja ugroženih vrsta i staništa u Republici Hrvatskoj, ali i davanje doprinosa očuvanju ljudskog zdravlja i života“, dodala je Gudelj.

Projekt je nastavio razvoj četiri komponente Informacijskog sustava zaštite prirode i to razvoj baze podataka o ekološkoj mreži Natura 2000 te modula za faunu, floru i speleološke objekte. U okviru projekta uspostavljen je Katastar speleoloških objekata RH u suradnji sa udrugama i institucijama sa speleološkom djelatnošću. Trenutno je u Katastar uvršteno 1718 objekata, koji se kontinuirano nadopunjavaju. Važnost projekta su predstavili i suradnici HAOP-a na Katastru, i to predstavnici Protueksplozijske službe MUP-a, Hrvatske gorske službe spašavanja, inicijative Čisto podzemlje Zagrebačkog speleološkog saveza te Hrvatskog geološkog instituta. 

Zbog važnosti Katastra HAOP nastavlja s aktivnostima prikupljanja novih podataka, razvojem baze podataka CroSpeleo te edukacijom javnosti o vrijednostima speleoloških objekata u Republici Hrvatskoj. 
 

  • Povezani članci
  • Slike/galerija
  • Dokumenti

Povezani članci

Trenutno nema sadržaja.

Slike/galerija

Dokumenti

Nema dostupnih dokumenata.