Početna
Novosti
Novosti

Provjerite razinu dugoročnog onečišćenja zraka pomoću novog preglednika

Onečišćenje zraka ozbiljan je problem u mnogim europskim gradovima i stvaran rizik za zdravlje. Europska agencija za okoliš (EEA) danas je pokrenula preglednik kvalitete zraka u europskim gradovima. Možete provjeriti kakva je bila kvaliteta zraka u vašem gradu tijekom protekle dvije godine i usporediti je s drugim gradovima širom Europe.

 

U novom EEA pregledniku kvalitete zraka u gradovima EEA pregledniku kvalitete zraka u gradovima gradovi su poredani od najčišćeg do najzagađenijeg na temelju prosječnih koncentracija sitnih lebdećih čestica (PM2,5) tijekom protekle dvije kalendarske godine.

 

Od 321 grada obuhvaćenog preglednikom, kvaliteta zraka u 124 grada ocijenjena je kao dobra, što znači da je dugoročna izloženost česticama PM2,5 niža od zdravstveno preporučene vrijednosti od 10 mikrograma po kubičnom metru zraka (10 μg/m3), koju je utvrdila Svjetska zdravstvena organizacija.

 

Europska unija odredila je godišnju graničnu vrijednost za čestice PM2,5 od 25 μg/m3 u svojim politikama za osiguravanje čistog zraka u Europi. Dugoročna kvaliteta zraka u pregledniku se ocjenjuje kao vrlo loša ako je koncentracija čestica PM2,5 jednaka toj graničnoj vrijednosti ili viša od nje. U toj je kategoriji pet gradova u Poljskoj, Hrvatskoj i Italiji.

 

Sitne lebdeće čestice onečišćivač su zraka s najvećim utjecajem na zdravlje u kontekstu uzrokovanja  prerane smrti i bolesti. Preglednik pruža informacije o dugoročnoj kvaliteti zraka u svakom gradu obuhvaćenom preglednikom. Dugoročna izloženost česticama PM2,5 izaziva kardiovaskularne i respiratorne bolesti.

 

Iako je tijekom posljednjeg desetljeća došlo do znatnog poboljšanja kvalitete zraka u Europi, najnovija  godišnja EEA procjena kvalitete zraka pokazala je da je izloženost sitnim lebdećim česticama 2018. prouzročila oko 417 000 slučajeva prerane smrti u 41 europskoj zemlji.

 

Kako preglednik funkcionira

 

Preglednik pruža podatke o koncentraciji sitnih lebdećih čestica za više od 321 grad u državama članicama EEA. Upotrebljavaju se podatci koje EEA-i dostavljaju njezine države članice u skladu s EU direktivama  o kvaliteti zraka. Podatci se temelje na mjerenjima koncentracije čestica PM2,5 na tlu, koja se provode na više od 400 postaja za praćenje u gradskim i prigradskim područjima unutar gradova. Te postaje pružaju pouzdanu sliku izloženosti stanovništva onečišćenju zraka.

 

Rezultati mjerenja i poredak temelje se na godišnjoj srednjoj koncentraciji čestica PM2,5 u protekle dvije kalendarske godine, pri čemu se upotrebljavaju ažurni podatci za posljednju godinu i potvrđeni podatci o kvaliteti zraka za pretprošlu godinu. U tablici su europski gradovi poredani prema svojim prosječnim koncentracijama sitnih lebdećih čestica tijekom posljednje dvije pune kalendarske godine. EEA će u budućnosti razmotriti uključivanje drugih važnih onečišćivača zraka u ovaj novi alat.

 

 

Svjetska zdravstvena organizacija utvrdila je zdravstveno preporučenu vrijednost za dugoročnu izloženost sitnim lebdećim česticama od 10 mikrograma po kubičnom metru zraka (10 μg/m3). Europska unija odredila je godišnju graničnu vrijednost za sitne lebdeće čestice od 25 μg/m3 u svojim politikama za osiguravanje čistog zraka u Europi.

 

Kvaliteta zraka u pregledniku se ocjenjuje na sljedeći način:

  • dobra: ako je koncentracija sitnih lebdećih čestica ispod godišnje preporučene vrijednosti od 10 μg/m3, koju je odredila Svjetska zdravstvena organizacija
  • umjerena: ako je koncentracija između 10 i 15 μg/m3
  • loša: ako je koncentracija između 15 i 25μg/m3
  • vrlo loša: ako je koncentracija jednaka graničnoj EU vrijednosti  od 25 μg/m3 ili viša od nje.

Preglednikom nisu obuhvaćeni svi gradovi nego samo oni gradovi koji su uključeni u analizu razvoja gradova koju provodi Europska komisija te imaju više od 50 000 stanovnika. Nisu obuhvaćeni gradovi u kojima ne postoje gradske ili prigradske postaje za praćenje kao ni oni za koje podatci s tih postaja za praćenje pokrivaju manje od 75 % dana u kalendarskoj godini.

 

Ostali proizvodi EEA dostupni za praćenje kvalitete zraka

 

Želite li znati kakva je kvaliteta zraka u vašem gradu u ovom trenutku, pogledajte europski indeks kvalitete zraka. Indeks sadržava informacije o kvaliteti zraka tijekom protekla dva dana i prognozu za sljedeća 24 sata, kao i zdravstvene preporuke u pogledu kratkoročne izloženosti onečišćenju zraka. Obuhvaća i veći broj onečišćivača zraka, uključujući lebdeće čestice, dušikov dioksid, sumporov dioksid i ozon.

 

Više informacija o zdravstvenim posljedicama onečišćenja zraka u Europi dostupno je ovdje.

 

Najnovije godišnje izvješće Europske agencije za okoliš o kvaliteti zraka u Europi dostupno ovdje.