Četvrtu godinu zaredom održan je 4. "Alien CSI Bioblitz", prikupljanje podataka o invazivnim stranim vrstama. U periodu od 19. do 25. svibnja 2025. putem mobilne aplikacije Invazivne vrste u Hrvatskoj, prikupljeno je čak 2001 opažanje stranih te invazivnih stranih vrsta od kojih je 1672 potvrđeno. Dodatnih 126 opažanja prikupljeno je preko aplikacije iNaturalist.
Veseli nas izvijestiti da se ove godine, u usporedbi sa prošlom godinom, povećao broj županija koje su se uključile u događanje, s 13 na čak 19 županija! U organizaciju događaja uključilo se 18 javnih ustanova, dva fakulteta, jedan muzej i 25 škola, a u prikupljanju podataka sudjelovalo je 669 opažača.
Najveći broj nalaza prijavljen je u gradu Zagrebu (520 nalaza) te u Zagrebačkoj županiji (414 nalaza).
Prikupljena su opažanja 39 biljnih i 10 životinjskih stranih vrsta. Najviše je nalaza evidentirano za široko rasprostranjene biljne vrste: jednogodišnju hudoljetnicu (337), pajasen (288), petolisnu loziku (223), strane dvornike (195), perzijsku čestoslavicu (153) i bagrem (93). Od životinjskih stranih vrsta najveći broj prijava odnosi se kornjače Trachemys scripta (36 nalaza).
Nalaze stranih vrsta možete preuzeti na ovoj web stranici (uključite sloj „Unijin popis i rasprostranjenost vrsta“). Nalazi će uskoro biti dostupni i putem Bioatlasa (www.bioatlas.bioportal.hr)
Zahvaljujemo svima koji su se ove godine uključili u Alien CSI Bioblitz i koji su uključivanjem učenika pridonijeli širenju svijesti o invazivnim stranim vrstama i opasnostima koje predstavljaju.
Zahvaljujemo se i svim javnim ustanova koje su osigurale nagrade za najbolje učenike i škole: Javnoj ustanovi "Nacionalni park Sjeverni Velebit, Javnoj ustanovi "Nacionalni park Risnjak", Javnoj ustanovi „Park prirode Kopački rit“; Međimurskoj prirodi – Javnoj ustanova za zaštitu prirode i Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije.
Sva dojavljena opažanja postaju dio Informacijskog sustava zaštite prirode i koriste se u praćenju pojavnosti stranih vrsta u RH, a time služe kao podloga za analizu stanja prirode, planiranje mjera očuvanja, kao i izvješćivanje. Pozivamo vas stoga da prijavljujete nalaze stranih vrsta i dalje, putem aplikacije "Invezivne vrste u Hrvatskoj" ili iNaturalist aplikacije.