Početna
Novosti
Novosti

16. rujna – Međunarodni dan zaštite ozonskog sloja

Svake godine, 16. rujna, diljem svijeta obilježava se Međunarodni dan zaštite ozonskog sloja s ciljem naglašavanja važnosti provedbe Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski sloj. Ove godine obilježava se 30-ta godišnjica potpisivanja Montrealskog protokola koji danas broji 197 zemalja članica, a u sklopu aktivnosti obilježavanja te 30-te godišnjice Ujedinjeni narodi su pokrenuli  i promotivnu kampanju pod nazivom #OzoneHeroes.
Ozonski sloj prirodni je štit za život na Zemlji i količina štetnog UV zračenja koje će doprijeti do površine Zemlje ovisi o njegovoj koncentraciji u atmosferi. Najveću koncentraciju ozon postiže na visinama između 20 i 35 km (stratosferski ozon). Manja količina ozona nalazi se i u nižim slojevima atmosfere (troposferi) tzv. prizemni ozon koji je posljedica ispušnih plinova vozila i drugih aktivnosti te je vrlo je štetan.

Količina ozona u troposferskom i stratosferskom sloju je u prirodnoj ravnoteži. Ljudskim aktivnostima ta je ravnoteža narušena te je došlo do porasta količine ozona u troposferi i do smanjenja u stratosferskom sloju. Količina ozona u troposferi udvostručila se u posljednjih 50 godina, a u zadnjih 10 godina porasla je za čak 10% uz nastavak tendencije rasta. Ovaj troposferski ozon ključni je sastojak smoga, velikog problema svjetskih metropola koji je najizraženiji tijekom ljetnih mjeseci. 

Tvari koje oštećuju ozonski sloj (TOOS), a proizvod su ljudskih aktivnosti, dovode do poremećaja količine ozona u atmosferi i cijelog niza neželjenih posljedica. Ozonski sloj najviše oštećuju freoni, tvari koje u različitim kombinacijama sadrže kemijske elemente; klor, fluor i ugljik. Osnovna primjena freona je u rashladnim i klimatizacijskim uređajima. Isto tako nalaze se i u sredstvima za odmašćivanje, te se koriste u proizvodnji spužve i izolacijskih materijala za napuhivanje. Osim freona ozonski omotač oštećuju i haloni. Haloni su najviše zastupljeni u protupožarnim aparatima i nepokretnim sustavima za gašenje požara. 

Provedbom međunarodnih i nacionalnih propisa te brojnih projekata potrošnja TOOS-ova u RH kontinuirano se smanjuje. Tako je od 1990. do 2012. postupnim uvođenjem zamjenskih tvari njihova potrošnja smanjena za oko 98 %. U RH postupno ukidanje potrošnje ozonu štetnih tvari se planira do kraja 2015., što je čak 24 godine prije roka propisanog Montrealskim protokolom.

ozone holes

 

  • Povezani članci
  • Slike/galerija
  • Dokumenti

Povezani članci

Trenutno nema sadržaja.

Slike/galerija

Dokumenti

Nema dostupnih dokumenata.