Početna

IS kopnene vode i more

Kakvoća mora u Republici Hrvatskoj

Jedan od instrumenata provjere provedbe politike zaštite mora od onečišćenja je praćenje kakvoće mora na plažama u Republici Hrvatskoj.
Ispitivanje se provodi od početka svibnja do kraja rujna u intervalima od petnaest dana odnosno deset puta tijekom sezone kupanja duž čitavog obalnog pojasa na mjestima koje prije početka sezone određuje sedam priobalnih županija, a u skladu s Uredbom o kakvoći mora za kupanje (NN 73/08)
   

 

U cilju informiranja javnosti o čistoći plaža u Hrvatskoj, kakvoći mora za kupanje, kao i o eventualnim prekoračenjima dopuštenih graničnih vrijednosti za pojedine mikrobiološke parametre, odnosno o onečišćenjima, izrađena je mrežna programska aplikacija za unos, obradu i vrednovanje rezultata ispitivanja.
Ova aplikacija čini dio Baze podataka i pokazatelja stanja morskog okoliša, marikulture i ribarstva
a izrađena u suradnji MZOPUG-a, IOR-a i AZO. Baza Kakvoća mora u Republici Hrvatskoj nalazi se na internetskoj stranici IZOR-a.  

 

Temeljem rezultata praćenja kakvoće mora za kupanje daju se pojedinačne, godišnje i konačne ocjena. Ocjene kakvoće prikazane su obojanim kružnim simbolima i to plavim (izvrsna), zelenim (dobra), žutim (zadovoljavajuća) i crvenim (nezadovoljavajuća).

Pojedinačna ocjena određuje se nakon svakog ispitivanja tijekom sezone kupanja prema slijedećim graničnim vrijednostima mikrobioloških pokazatelja:

 

Tablica 1


Pokazatelj

Kakvoća mora


izvrsna


dobra


zadovoljavajuća


crijevni enterokoki (bik*/100 ml)


< 60


61-100


101-200


Escherichia coli
(bik*/100 ml)


<100


101-200


201-300

bik*- broj izraslih kolonija

 

Ovi podaci dostupni su u formatu georeferenciranog interaktivnog grafičkog prikaza povezanog s kartom mjesta uzimanja uzoraka. Korištenjem takvog prikaza lako se dobiva pregled izmjerenih i zabilježenih vrijednosti na odabranoj lokaciji.

Godišnja ocjena određuje se po završetku sezone kupanja na temelju skupa podataka o kakvoći mora za kupanje za tu sezonu kupanja, prema graničnim vrijednostima mikrobioloških pokazatelja i standardima:

 

Tablica 2.


Pokazatelj

Kakvoća mora


izvrsna


dobra


zadovoljavajuća


nezadovoljavajuća


crijevni enterokoki (bik/100 ml)


≤100*


≤200*


≤185**


>185**


Escherichia coli
(bik/100 ml)


≤150*


≤300*


≤300**


>300**

*temeljeno na vrijednosti 95-og percentila
** temeljeno na vrijednosti 90-og percentila

 

Podaci o godišnjim ocjenama kakvoće mora za kupanje dostupni su u GIS pregledniku – Kakvoća mora za kupanje ( http://plaze.azo.hr/ ) na internet stranici Agencije. U Bazi podataka i pokazatelja stanja morskoga okoliša marikulture i ribarstva nalaze se podaci o kakvoći mora na morskim plažama – godišnja ocjena kakvoće mora na morskim plažama za period 2002.- 2009. godine.

Konačna ocjena daje se za četverogodišnje razdoblje po završetku posljednje sezone kupanja i tri prethodne sezone, prema graničnim vrijednostima mikrobioloških pokazatelja danim u Tablici 2, a temeljem podataka za najmanje 28 uzoraka za svaku točku ispitivanja.

 

Kriteriji

 

Usporedba europskih i hrvatskih kriterija za ocjenjivanje podobnosti mora za kupanje, prema Direktivi o vodi za kupanje 2006/7/EC (tablica 3) i Uredbi o kakvoći mora za kupanje (NN 73/08) (tablica 2), pokazuje da se Uredbom propisuju niže granične vrijednosti, čime su dani stroži uvjeti ocjenjivanja. Razlog za propisivanje strožih uvjeta je u tome što je more na većini plaža hrvatskog dijela Jadranskog mora visoke kakvoće te korištenjem graničnih vrijednosti iz Direktive ne bi bilo moguće pratiti i rano uočavati moguće promjene kakvoće mora za kupanje.

 

Tablica 3.


Pokazatelj

Kakvoća mora


izvrsna


dobra


zadovoljavajuća


crijevni enterokoki (bik*/100 ml)


100*


200*


185**


Escherichia coli
(bik*/100 ml)


250*


500*


500**

*temeljeno na vrijednosti 95-og percentila
** temeljeno na vrijednosti 90-og percentila

 

U praksi to znači kad je more na plažama ocjenjeno kao zadovoljavajuće (označeno žutom bojom) prema hrvatskim kriterijima, tada bi prema europskim kriterijima bilo klasificirano kao dobro (označeno zelenom bojom) i time svrstano u višu klasu kakvoće.