Početna
Novosti
Novosti

Izvješće o okolišu europskog pomorskog prometa

Europski pomorski sektor postiže napredak prema većoj održivosti, ali će ipak morati pojačati napore tijekom narednih godina kako bi se ispunili EU ciljevi – poruka je drugog izdanja Izvješća o okolišu europskog pomorskog prometa (EMTER - European Maritime Transport Environment Report 2025) objavljenom u suradnji Europske agencije za pomorsku sigurnost (EMSA - European Maritime Safety Agency) i Europske agencije za okoliš (EEA - European Environment Agency). Štoviše, sektor mora smanjiti potrošnju energije, onečišćenja i emisije stakleničkih plinova te time dati značajniji doprinos zaštiti bioraznolikosti.

 

Ključne poruke predmetnog izvješća ukazuju da emisije CO₂ iz pomorskog prometa unutar EU rastu od 2015. godine, dosegnuvši 137,5 milijuna tona u 2022. godini, što je 8,5% više nego prethodne godine. Emisije sumporovih oksida (SOx) smanjene su za oko 70% od 2014. godine, dok su emisije dušikovih oksida (NOx) porasle za prosječno 10% u razdoblju između 2015. i 2023. godine. Pomorski promet također doprinosi onečišćenju vode izlijevanjem nafte i ispuštanjem otpadnih voda s brodova. Visoke razine podvodne buke zabilježene su u kanalima i tjesnacima poput Engleskog kanala i Gibraltarskog tjesnaca. Otpad iz ribarstva i brodarstva prepolovljen je tijekom posljednjeg desetljeća, ali i dalje predstavlja značajan izazov. Pomorski promet predstavlja i glavni izvor unošenja neautohtonih vrsta u Europu.

 

Svojim preporukama za poboljšanje izvješće potiče korištenje alternativnih goriva i izvora energije u pomorskom prometu kako bi se smanjile emisije stakleničkih plinova i onečišćenje zraka. Ukazuje nadalje na važnost unapređenja kroz ulaganje u modernizaciju luka i cjelokupne pomorske infrastrukture kako bi se smanjio cjelokupni utjecaj na okoliš i povećala energetska učinkovitost. Stjecanje novih znanja i vještina pomoraca o novim tehnologijama i održivim praksama od iznimnog je značaja. Međunarodna suradnja je također važna jer upravo suradnja s drugim EU članicama i međunarodnim organizacijama doprinosi kako razvoju tako i primjeni zajedničkih standarda i smjernica za održivi pomorski promet. Važna je uspostava moderniziranog sustava za praćenje i izvještavanje o emisijama i onečišćenju iz pomorskog prometa kako bi se osigurala transparentnost i odgovornost.

 

Izvješće naglašava hitnu potrebu za smanjenjem ugljičnog otiska pomorskog prometa te ubrzanje prijelaza na čišća goriva i održive prakse kako u lukama tako i brodarstvu općenito. Daljnje tehnološke inovacije i implementacija novih tehnologija su, prema izvješću, ključne za postizanje održivosti u budućnosti.

 

Za Hrvatsku, kao pomorsku zemlju s dugom obalom i brojnim lukama, važno je naglasiti da se suočava s posebnim izazovima i prilikama – što iziskuje značajne daljnje napore u kontekstu postizanja što skorije održivosti pomorskog prometa.