Početna

Opasno svojstvo HP 2

....iz dokumenta Obavijest Komisije o tehničkim smjernicama za razvrstavanje otpada (2018/C 124/01) ...

 

3.2.    Određivanje oznake HP 2: Oksidirajuće

Definicija i daljnji opis iz Priloga III. Okvirne direktive o otpadu (ODO)

U Prilogu III. ODO-u oznaka HP 2 „Oksidirajuće” definira se kao:

„otpad koji može, uglavnom s pomoću kisika, izazvati ili pospješiti zapaljenje drugih materijala”

U ODO-u se dalje objašnjava:

„Kad otpad sadržava jednu ili više tvari koje su razvrstane u razrede opasnosti i prema šiframa kategorija i šiframa oznaka upozorenja iz tablice 2. [vidjeti tablicu 9. u ovom dokumentu], otpad se, prema potrebi i razmjerno, u pogledu oznake HP 2 ocjenjuje u skladu s ispitnim metodama. Ako prisutnost tvari, smjese ili nekog dijela ukazuje na oksidiranje otpada, otpad se klasificira kao opasan oznakom HP 2.”

Otpad koji sadržava tvari koje su razvrstane u razred opasnosti te prema šiframa kategorija i oznaka upozorenja u tablici 9. može se ispitati kako bi se pokazalo sadržava li opasna svojstva. Druga je opcija da se za otpad koji sadržava te tvari jednostavno pretpostavi da je opasan prema oznaci HP 2.

Tablica 9.

Razred opasnosti, šifre kategorija i šifre oznaka upozorenja za sastojke otpada radi njegova razvrstavanja kao opasnog prema oznaci HP 2 Oksidirajuće

Razred opasnosti i šifre kategorija

Šifre oznaka upozorenja

Opis

Oks. plin 1

H270

Može uzrokovati ili pojačati požar; oksidans

Oks. tek. 1

H271

Može uzrokovati požar ili eksploziju; jaki oksidans

Oks. krut. 1

Oks. tek. 2

Oks. tek. 3

H272

Može pojačati požar; oksidans

Oks. krut. 2

Oks. krut. 3

U sljedećim slučajevima:

—        ako otpad sadržava samo jednu od tih tvari,

—        ako se toj tvari dodjeljuje specifična granična vrijednost koncentracije u tablici 3. u dijelu 3. Priloga VI. Uredbi CLP. Potrebno je napomenuti da ne postoje opće granične vrijednosti koncentracije koje se primjenjuju na ovaj razred opasnosti,

—        ako je ta tvar prisutna u otpadu ispod te granične vrijednosti,

može se pretpostaviti da otpad nije opasan prema oznaci HP 2.

Primjer je „dušična kiselina”, koja je navedena s oznakom H272, oks. tek. 3 sa specifičnom graničnom vrijednosti koncentracije od ≥ 65 %. Kada je „dušična kiselina” u otpadu prisutna u koncentraciji većoj od 65 %, taj je otpad potrebno razvrstati kao HP 2 (kao dodatak oznaci HP 8). Jedina druga tvar koja prema 10. prilagodbi Uredbe CLP tehničkom napretku ima specifičnu graničnu vrijednost koncentracije za oksidirajuća svojstva jest vodikov peroksid s graničnom vrijednosti od 50 %.

Metoda izračuna za oksidirajuće plinove

Ako otpad sadržava tvar kojoj je dodijeljena oznaka H270, moguće je izračunati posjeduje li taj otpad svojstvo HP 2. Metoda izračuna navedena je u normi ISO 10156 (kako je izmijenjena) te ju je potrebno primjenjivati u skladu sa Smjernicama ECHA-e za CLP.

Na slici 8. prikazan je postupak određivanja za HP 2.

 

HP_2.jpg

Ispitne metode

U dijelu A Priloga Uredbi o ispitnim metodama navode se sljedeće ispitne metode koje se mogu razmotriti u ocjenjivanju za oznaku HP 2 „Oksidirajuće”:

—        A.17. Oksidirajuća svojstva (krute tvari)

—        A.21. Oksidirajuća svojstva (tekućine)

Otpad koji sadržava tvari navedene u tablici 9. treba ispitati s obzirom na oksidirajuća svojstva u skladu sa Smjernicama ECHA-e za CLP. U Smjernicama ECHA-e za CLP predviđeni su zasebni odjeljci za ispitivanje smjesa koje sadržavaju:

—        oksidirajuće plinove,

—        oksidirajuće tekućine,

—        oksidirajuće krute tvari.

Otpad koji sadržava oksidirajuću tvar, a ispitivanjem je razvrstan kao H270, H271 ili H272, ima oznaku HP 2.